28 shopping tips to deal with inflation

These are particularly useful at this time.

Between rising inflation and even shrinking – that is, when brands reduce the size or quality of their products while raising the price – people have no choice but to show creativity when it comes to shopping to save money.

Lordhenrivoton/Getty Images/Via Getty Images

I asked the BuzzFeed Community to share their tips for saving money when buying anything from food to medicine to makeup. All I can say is that these answers have given me hope that I won’t panic the next time I go shopping. Here are a few.

Note: Some answers have been edited for length and clarity.

1.

“I go to different stores for different items. For example, snacks at Trader Joe’s (obviously everything is $2.99). Meat and produce wherever it’s on sale, and I always get [store-brand] products like dish soap. I also started using different cards for different purchases. Sometimes I get 5% cash back on one card, and when it expires I use another credit card that offers cash back.”

UCG/Jeffrey Greenberg/Universal Images Group via Getty Images/Via Getty Images

2.

“I started waxing at home instead of doing it in a salon. I use SugarDoh, which doesn’t need to be heated (less likely to hurt me) and only costs $17 for the ( large) sample size. It even came with a sample applicator. $17 purchase for MANY waxes vs. $50 or more for just one wax!”

-Anonymous

Peopleimages/Getty Images/iStockphoto/Via Getty Images

3.

“Having my groceries delivered to me after ordering online helps me keep costs down because I can see how much I’m spending as I go. I often delete things from the list if I’m over budget. Also, planning Meals in advance helps me keep costs down.”

—ciaraannlouisew

4.

“I buy mostly generic/store brand foods and other items. For branded must-haves, I look for sales and coupons. Recently, International Delight Iced Coffee (my favorite) went from 3.48 $ a carton for $7.20 at my local grocery store I don’t pay that so now I make my own Store prices went up like crazy I started buying fresh eggs from a farm in my region. They are raised in the open air, last longer and are much cheaper!”

-Anonymous

D3sign / Getty Images / Via Getty Images

5.

“No more ordering for lunch or dinner. I make a big, cheap dish like tuna casserole or pasta with chicken and gravy and wrap each serving in Tupperware containers so I can grab it quickly in the morning. It lasts me all week and keeps me from being tempted to order lunch when I’m at work or take out for dinner if I don’t feel like cooking.”

—hailcthulhu

6.

“Get clothes that are new to you at thrift stores. Many stores will also accept your clothing donations for store credit.”

Karl-Hendrik Tittel/Getty Images/iStockphoto/Via Getty Images

seven.

“During the winter, I started making Swiss Misses at home instead of having hot chocolate all the time at Starbucks. Sometimes I add caramel syrup, whipped cream and sea salt. sea ​​for a lean version of their hot salted caramel. Chocolate.”

—werewolf and werewolf

8.

“My husband bought me an ice cold coffee maker. It was a huge savings because I used to go to Starbucks every day. It tastes great and is very easy to use. When it comes to coffee, I buy beans of whole coffee in bulk.”

Caleb Poe/Getty Images/EyeEm/Via Getty Images

9.

“We built a greenhouse and grew a garden. We knew a recession was coming after watching the last two years. We saved so much money in the long run. Building the greenhouse was relatively cheap and inexpensive as well. .”

—pringlesbites

ten.

“We put a 5 gallon bucket in our shower to catch the wasted water while we wait for it to warm up. We eat smaller portions of meat and do creative cooking to use up leftovers. We’ve always tried to waste very Our old clothes are reused.We plan our errands for a single day and try to take fuel-efficient routes to save gas.

-Anonymous

11.

“It sounds obvious, but meal planning has saved us a lot of money. Seeing what you already have in your freezer and cupboards and trying to make meals from that. Then with the ingredients you you have to buy from the store, try to make sure you use all the leftovers you hope to get from it. Need to buy a whole pack of lettuce but only need half? Plan a salad the next day to use the rest.

Richlegg/Getty Images/iStockphoto/Via Getty Images

12.

“Use a Brita pitcher and buy an insulated water bottle or two to replace with single-use plastic water bottles. You save money and the planet.”

-Anonymous

Dimitri Disterheft/Getty Images/iStockphoto/Via Getty Images

13.

“I started making my own oat milk at home (needed to do this due to recent shortages and found how easy it was). Super cheap option.”

—aimcaftol

14.

“I use both paper and e-coupons for Meijer and Kroger and purchase items based on weekly sales. I also use Costco’s monthly sales book. Sometimes I will wait until the end of the sale period for basic items that I always use. This way my laundry is always bought on sale.

-Anonymous

15.

“In Australia we have Woolies (Woolworths) or Coles grocery apps. I check catalogs and specials and place an order at each store as normal items week to week may be cheaper at each store depending on specials. Our local Coles has a car park pick up which is great. You just pull up and they pack it in the car for you! I also stopped at our local butcher and I spent $200 on a pack of meat. It lasted me and my husband six weeks. I only had to buy bacon at the grocery store because our freezer was full.”

—monnie_hendo

16.

“I started shopping more at Trader Joe’s. It’s just my husband and I, so name brands aren’t a big deal. Plus, TJ’s has the best stuff – mini ice cream cones, sauce enchilada, chicken wings – at a great price.

-Anonymous

17.

“I found a few dupes for my makeup products (ELF, Profusion, Milani) to replace my Urban Decay and Too Faced stuff. I mostly eat canned or frozen vegetables. There’s also a blog called Budget bytes which breaks down revenue by price per serving. I started using my library a lot more. I am lucky enough to live within walking distance and there is quite a large selection of books and media. Rewards programs for frequent customers. I always have rewards for free items after groceries and coupons sent to my inbox, even at the thrift store.”

Konstantin Zavrazhin/Getty Images/Via Getty Images

18.

“NYX Concealer instead of Nars is an almost perfect dupe for a fraction of the cost, and no shipping since I can buy it at any target.”

-Anonymous

19.

“I was shocked when I found this, but some items (such as folders or notebooks for school) have a different price for each color. I just bought a five dollar notebook (red) because it was the cheapest. Black was $5.07, yellow was $5.49, green was $5.75, and so on (all having the same amount of leaves and leaves same quality). So I bought things for their use rather than for their aesthetics. Am I excited about using a bright red notebook to write notes? No. But it made me it save money Yes.

Aire Images/Getty Images/Via Getty Images

20.

“My son is obsessed with Pepperidge Farm Cinnamon Raisin Bread – he calls it ‘Purple Bread’ because of the packaging. Turns out the Walmart Great brand Cinnamon Raisin Bread Value is more than a dollar a loaf cheaper, and the packaging has no idea it’s not the same.”

-Anonymous

21.

“Pay close attention to price by weight or unit or the number of fruit snack packs in the box to get more for your money.

-Anonymous

22.

“I stopped buying brand name ice cream and started buying Target brand ice cream. It’s cheaper and it’s great. It just saves me a few bucks, but it makes me feel good to make me happy.”

Oscar Wong/Getty Images/Via Getty Images

23.

“The generic mucus relief pills at Walmart have the same active ingredient as Mucinex but are 88 cents instead of $12. Thanks, Walmart pharmacist for giving me this tip.”

-Anonymous

24.

“I changed jobs in March. At my old job, I had fast food every day for lunch (between $7 and $14 a day). For my new job, I now bring lunch Not only am I saving money, but my healthier lunches have allowed me to lose the weight I had gained from my less healthy meal choices in my previous job.”

—kristinac4ab07bd2f

25.

“I very rarely use toilet paper now. I bought a Lota, which is a plastic container that looks like a watering can. It’s the Indian way of wiping your buttocks after pooping. It’s cheaper than toilet paper, and your butt is so, so clean. She’s a clean queen now, honey.

Djedzoura/Getty Images/iStockphoto/Via Getty Images

26.

“Last week I went to get my usual brand name over-the-counter allergy medicine. It’s a bit pricey so for the first time I decided to look at the generic brand. I was shocked to See it was 90% cheaper! I was very skeptical, but had to try. Turns out it works great, maybe even better than the brand name. So cheaper doesn’t always mean inferior.

—addison

27.

“I’ve switched from shopping for clothes at Target to shopping for clothes on Amazon. It’s helped me be less impulsive since I keep everything in my cart for at least a day before I buy it. I’ve also switched from brands from stores to generics of almost everything when grocery shopping The last one I think of is definitely preferred but I used to get my lip care products from Ulta Since inflation I bought a tub of Aquaphor. I’ve slept on Aquaphor y’all, this tub’s lasted me two months so far, and there’s barely a lump in it.”

-Anonymous

28.

“Now I just make extra coffee at home, fill a travel mug, and cut my daily Starbucks. That’s $6 a day or $30 a work week. Now I’m going to save that money for the wedding. of my niece in Cancún next year.”

Juanma Hache/Getty Images/Via Getty Images

Do you have any tips for saving when shopping? Share them with me in the comments below!

About Renee Williams

Check Also

Auckland crime spree: Shocking footage shows vape shop ransacked in 60 seconds, owner set to be robbed

North Shore Vape store ransacked in 60 seconds on Auckland crime night. Video / Provided …